VAN UMUT KERVANI

Sayğın: Parti programımız adeta bir medeniyet projesidir

HÜDA PAR Van Milletvekili Adayı Saygın, HÜDA PAR’ın parti programının bir medeniyet projesi olduğunu söyledi.

Sayğın: Parti programımız adeta bir medeniyet projesidir

Van’ın Erciş ilçesinde HÜDA PAR milletvekili adayları Rasim Saygın, Selim Sivi, Faruk Tasan ve Ahmet Bağ’ın katılımıyla seçim lokalinin açılışı gerçekleştirildi.

HÜDA PAR’ın üye ve gönüllülerin yanı sıra halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirilen açılışta HÜDA PAR Van milletvekili adayı Avukat Rasim Saygın halka hitap etti.

‘Önce insan öncelik adalet’ sloganıyla yola çıktıklarını anımsatan Saygın, “İnsan yaşamına değer veren, insanı merkez alan bir siyaset anlaşımız var. Bizim açımızdan en değerli siyaset insan yaşamını önemsemekolduğu gibi, en değersiz ve kıymetsiz siyaset ise insan yaşamına değer vermeyip, insan ölümlerini kolaylaştıran siyasettir. Yapılan siyasetin değerini ortaya çıkaran tek kıstas insana değer verip vermemesidir. İnsanı devlet için değil, devleti insan için gören bir anlayışımız var. Devlet insana hizmet için vardır.” dedi.

“Anayasa iki yanlış üzere kurulmuştur”

Anayasanın iki temel yanlış üzerine kurulu olduğunu belirten Saygın, “Dayatma yasalarla halk hep ötekileştirildi. Anayasa iki yanlış üzere kurulmuştur. Bunlardan biri ulus devlet ve milliyetçilik, diğeri ise dini, ahlaki ve kültürel, bize ait olan ne varsa anayasanın dışında tutulmasıdır. Halkı kutuplaştıran ve ötekileştiren bu anayasanın mutlak surette değişmesi lazım. Batıdan tercüme ve ithal yasalarla halk yönetildi. Topluma bedel ödetti. Çünkü bu yasalar toplumun fıtratına ve yapısına uymadı. Bunun izleri halen varlığını korumaktadır.” diye konuştu.

“HÜDA PAR kilit parti konumundadır”

HÜDA PAR’ın siyaset anlayışının bu ülkeye kazandırdığı ve kazandıracağı birçok şeyin olduğunu vurgulayan Saygın, “Parti programımız adeta bir medeniyet projesidir. Toplumun her kesiminin kendisine yer bulacağı bir çatıdır. Türkiye siyasetine olumlu yönden çok katkımız oldu. Partimizin siyaset anlayışıyla Türkiye siyasetine yön vereceğiz inşallah.  Birleştirici bir dil ile dışlamadan, ötekileştirmeden siyaset yapıyoruz. Siyaset yapmak için muhalifine hakaret edip, küfretmen gerekmiyor. Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz ve bu gemiyi su üstünde tutmamız lazım. Kaptan gitsin diye gemiyi batıracak mıyız? Zaten mevcut politikanın Türkiye’yi sürüklemek istediği nokta da burasıdır.” ifadelerini kullandı.

“Kürt meselesi siyasi bir meseledir ve siyasetle çözüme kavuşur”

Kürt meselesine de değinen Saygın, sözlerine şöyle devam etti:

“Kürt meselesinin çözüm yeri Ankara’dır. Siyasi yollardır. Silah ve şiddet devre dışı kalmalıdır. Çünkü silahın olduğu yerde siyaset yoktur, kan ve gözyaşı vardır. Bu mesele artık bölgesel ve ulusal bir mesele olmaktan çıkmıştır. Doğru muhatap ile meseleyi çözmekte önemli. Zaten yapılan en büyük hata,yanlış muhatap ile sorunu çözme hatasıdır.”

Açılış sonrasında adaylar, beraberlerindeki kalabalık heyetle ilçe esnafını ziyaret ederek, 24 Haziran’da yapılacak seçimler için destek talebinde bulundular

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Serhad Haber
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık