Tarihi Akadamar Adası su ile buluşuyor

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi(VASKİ)’nin prestijli projelerinden olan Akdamar Adasına tatlı su götürme çalışmaları sürüyor.

Tarihi Akadamar Adası su ile buluşuyor
  • 02 Temmuz 2018, Pazartesi 16:30

Çalışmalar aralıksız devam ederken, VASKİ Genel Müdür Yardımcısı Nazım Akman, Plan Proje ve Yatırım İnşaat Dairesi Başkanı Harun Şahin, Güney Şube Müdürü Tevfik Ergenç ile teknik heyet çalışmaları yerinde denetleyerek yüklenici firmadan bilgiler aldılar.

Akdamar Adasının yanı sıra, Dokuzağaç Mahallesi ve Villalar bölgesine de içme Suyu sağlayacak proje, bölgenin turizm ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.

 Proje kapsamında toplam 33 bin metrelik bir su isale hattı çekilmiş olacak. Karataş tepesine  500 metreküplük içme Suyu deposu yapılarak, suyunu kesintisiz verilmesi sağlanacak.

Akdamar Adasına göl altından yaklaşık 4 bin metrelik bir hat çekilerek tarihi ada ilk kez tatlı suya kavuşturulacak.

 Projenin toplam yatırım bedelinin 5 milyon TL olduğu Van için büyük bir tanıtım ve prestij sağlayacağı, ayrıca turizme de büyük katkının beklendiği belirtiliyor.

Adaya su götürme projesi bu yıl içinde tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak.

Dokuzağaç Mahallesi 50 yıllık su sorunundan kurtuluyor

Gevaş Dokuzağaç Mahallesi Muhtarı Müslim Erdem, bu projenin Van için bir önemli proje olmasının yanı sıra mahallemiz içinde büyük bir müjde oldu. İlk kez sesimiz duyuldu, mahallemizde 50 yıllık su sorunu çözülüyor. Başta Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, VASKİ Güney Şube Müdürü Tevfik Ergenç’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük gölü Vangölü’nde yer alan tarihi Akdamar Adası turistik bir bölge olarak ün saldı. Her yıl yerli yabancı binlerce turisti ağırlayan adada susuzluk büyük bir sorun teşkil ediyordu.

Ada üzerinde yer alan ve 915-921 yılları arasında yapılan bir kilisenin bulunması da adanın tarihi ve turistik önemini ortaya koyuyor. Adanın ilk kez tatlı su ile buluşması bu açıdan da tarihi bir önem sahip.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Serhad Haber
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık