İskele Sahili 2. Rekreasyon Projesi’de startını aldı

Tuşba Belediyesi tarafından 2017 yılında hayata geçirilen İskele Sahil birinci Etap Rekreasyon Projesi’nin ardından, İskele Sahili 2’nci Etap Rekreasyon Projesi’nin de startı verildi.

İskele Sahili 2. Rekreasyon Projesi’de startını aldı

 Tuşba Belediyesi, sahil kültürünün insan ve kent ile birlikte ekolojik sistemin bir parçası olduğu bilinci ile İskele Mahallesi Van Denizi sahilindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Metruk, çöplük, bataklık ve vektörlerin adeta üreme alanlarını projelendire Tuşba belediyesi, özellikle sulak alanları koruyarak ekolojik dengeyi koruyor.

Sosyal ve kültürel tesislerin yanı sıra mesire alanları, halk plajı, spor tesisleri, tarımsal projeler, parklar ve yeni modern yaşam alanlarına dönüştüren Tuşba Belediyesi, Turizm açısından yeni çekim ve cazibe merkezleri oluşturuyor.

Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) sunulan projeler içinde birinci sırada desteklenen Tuşba Belediyesi Sahil Rekreasyon 2’nci Etap Projesi 15 milyon liraya ihalesi yapıldı.

İkinci etabın tamamlanmasıyla birlikte yerel yatırımcıların ekonomik kalkınmaya paralel olarak faaliyet ve stratejilerini güncellemesine katkı sağlayacak sahil hattında yapılacak olan oyun parkları, spor sahaları, dinlenme alanları, mesire yerleri, kafeterya ve restoranlar, çay bahçeleri, plaj, yürüyüş ve bisiklet parkurları, butik iskele ve liman projeleri ile ekonomik katma değer oluşturması ve bu katma değerle ortaya çıkan iş gücü ihtiyacının yerel beşeri kaynaklardan sağlayarak istihdam sorununun çözümüne bölgesel düzeyde katkı sağlayacaktır.

‘Halka Hizmet Hakka Hizmet’ anlayışıyla Van Denizi Sahili’nin korunması ile ilgili tüm önlemlerin alınarak geceli gündüzlü çalıştıklarını dile getiren Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, “Sizlere hizmetkâr olmak, her derdinize derman olmak, Tuşba'yı tüm dünyaya sizler ile güzellikleriyle duyurabilmek ve yeniden Tuşba'yı bir medeniyet başkenti yapabilmek için geceli gündüzlü tüm ekiplerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birinci etap hakkında bilgilendirme yapan Özgökçe,  “İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi, İskele Sahil Rekreasyon 1. Etabın bitiş noktasından Arıtma Tesisi’ne doğru bir kilometre uzunluğunda yaklaşık 80-100 metre kıyıdan karaya doğru yatay derinliğe sahip toplam 100 bin metrekare alanı kapsamaktadır. Yapılan proje alan çalışmalarında; ilçemiz merkez mahalle sınırları kapsamındaki sahil bandı, İskele Mahallesi Feribot İskelesi mevkiinden başlayarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne kadar toplam 6 kilometre dolayındadır.” dedi.

İskele sahil bandı üzerine ilk defa Tuşba Belediyesi tarafından 2014 yılında fizibilite çalışması gerçekleştirildiğini de anlatan Başkan Özgökçe, “Bu çalışma ile Van kamuoyunda bir kıyı bilinci farkındalığı oluşturulmuş ve kıyı şeridi üzerindeki metruk yapıların birçoğu belediye çalışmaları ile yıktırılmıştır. Yapılan fizibilite çalışması sonucunda 6 kilometrelik sahil bandı projesi etaplara bölünerek halkın kullanımına sunulmaktadır. Bu kapsamda 2016-2017 döneminde Sahil Bandı Rekreasyon birinci Etap Projesi uygulanmıştır. Tuşba Belediyesi ve Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DAP) 8 milyon lira desteği ile Tuşba kıyı başlangıç noktasından başlanarak 350 metre kıyı uzunluğuna sahip toplam 80 bin metrekare alana sahip dinlenme, eğitim,  eğlence ve piknik alanı olarak halkın hizmetine sunulmuştur. Bu proje ile halkın kıyı iyileştirme konusundaki görüşleri olumlu yönde değişmiş ve projeye büyük destek sağlamışlardır” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamanın devamında 2’nci etap hakkında bilgilendirme yapan Özgökçe, “Bu proje ile binlerce insanın rahatlıkla aynı anda farklı etkinlikler yapabileceği alanlar oluşturulmaktadır. Sosyal alanlar diğer alanlar arasında geçişi sağlayarak mekânsal bütünlüğü oluşturacaktır. Sosyal alanlar sahil bandının tamamını kapsayan yürüme yolları, bisiklet yolları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları ve diğer aktivite alanlarını kapsamaktadır. Bu alanlarla birlikte sahil bandı boyunca yaya sirkülasyonu ve ulaşım sağlanacaktır. Konumuna göre uygun şekilde kıyı şeridine dolgu yapılmış ve yapılacak olan dolgular da mevcut doğal sahil dokusunu bozmayacak şekilde olacaktır. Sahil hattının bakımsız ve kaderine terk edilmiş durumundan modern sahil konumuna gelmesi sağlanacaktır. Yapılacak proje detaylarında denizde meydana gelen dalgaların yapılacak proje alanlarını tahrip etmesi engellenecektir. Yaklaşık 100 bin metrekare genişliğinde ve bir kilometre uzunluğunda olacak olan İskele Rekreasyon 2’nci Etabı yaşam alanın da 5 bin adet 10 yıllık ağaç dikilerek 80 bin metrekare yeşil alan bir kilometre kıyı şeridine 7 metre genişliğinde taş tahkimat, bir kilometre uzunluğunda renkli beton yürüme bandı, 2,5 metre genişliğinde bir kilometre uzunluğunda renkli beton bisiklet yolu, bir adet plaj futbol sahası, bir adet plaj voleybol sahası, değişik tasarım ve amaçta kent mobilyaları, birbirinden farklı temalı meydanlar, çocuk eğlenme alanları, spor alanları, bitkisel doku ürünleri, otomatik sulama sistemleri, dinlenme, eğlence ve piknik alanları yer alacaktır.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Serhad Haber
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık