VAN UMUT KERVANI

GÜRPINAR’DA “ANNELER GÜNÜ” PROGRAMI DÜZENLENDİ

Gürpınar Belediyesi tarafından Anneler Günü’nün yaklaşması münasebetiyle program düzenlendi.

GÜRPINAR’DA “ANNELER GÜNÜ” PROGRAMI DÜZENLENDİ
  • 10 Mayıs 2018, Perşembe 10:36

Van’a bağlı Gürpınar Belediyesi 13 Mayıs Pazar gününün anneler günü olması hasebiyle bir düğün salonunda “Anneler Günü” programı düzenledi.

Düğün salonunda düzenlenen ve kadınların yoğun ilgi gösterdiği programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı'nın eşi Hatice Doğramacı hanımefendi, İslam dininin anneye ve anne sevgisine önem verdiğini dile getirdi.

Allah rızasını kazanmanın en önemli unsurunun anneye hizmetten ve anneyi gerektiği gibi sevmekten geçtiğini kaydeden hanımefendi Doğramacı, “Anne, kendi canını bile tehlikeye atarak çocuklarını koruyacak ve himaye edecek yegâne varlıktır. Anne, Anne gerektiğinde yemez, yedirir. Giymez, giydirir. Koruyan, kollayan, kol kanat geren, evladının geleceği için kendini arka plana atan kişidir.” şeklinde konuştu.

Anneliğin sadece dünyaya çocuk getirmekten ibaret olmadığını ifade eden hanımefendi Doğramacı, şunları kaydetti:

“Anne insanın duygularını, düşüncelerini, karakterini şekillendiren en önemli rol modeldir. Sağlam bireylerin, büyük milletlerin, sağlıklı ilişkilere sahip toplumların arkasında güçlü anneler vardır. Mutlu bir yuva, sağlıklı bir ailenin en temel öğesi annedir. Geleceğin annelerini yetiştiren, tüm dünyayı şekillendirendir. Allah’ın rızasını kazanabilmesi için öncelikle anne ile babanın rızasını kazanılması emredilmiştir. Anne ve babanın rızasını kazanmak ise onların gönüllerini hoş tutmakla, onlara hizmet etmekle, öğütleri dinlemekle, onlara saygılı davranmakla, onları üzmemek ve ihtiyaçları gidermekle olur.”

Bugünün birlik ve beraberliğin kaynaşması için kutlanması gerektiğini ifade eden hanımefendi Doğramacı, “Bu düşüncelerle Gürpınarlı annelerimizle bir araya gelmek, duyguları paylaşmak ve çoğaltmak için bir araya geldik. Fedakârlık sembolü şehit annelerimiz başta olmak üzere hayatın kaynağı, merhamet ve şefkatin kaynağı tüm annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum.” ifadesini kullandı.

Program ilahilerin okunması ve İlçe müftülüğünden kadın hocaların "Dinimiz ve Anne" konulu sohbetlerinin ardından yemek yenilmesi ile sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Serhad Haber
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık